Aktualności

Najlepsi uczniowie ZSP nr 3 w Warszawie

Jak co roku jesienią grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła stolicę.

Tym razem jednak wyjazd miał nieco inny charakter.

W dniach od 25 do 26 października b. r. uczniowie, nagrodzeni za najlepsze wyniki w nauce  oraz aktywność w minionym roku szkolnym, wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Program wyjazdu obejmował treści edukacyjne i rozrywkowe.

Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w bloku zajęć poświęconych historii i kulturze dwudziestolecia międzywojennego. Zajęcia odbywały się w Muzeum Narodowym oraz w Muzeum Wojska Polskiego. Zaakcentowano treści związane z polskimi drogami do niepodległości oraz z motywami historycznymi w malarstwie przełomu XIX i XX wieku.

Kolejnym punktem programu był Cmentarz Powązkowski. Odwiedziliśmy tzw. „Stare Powązki” oraz Cmentarz Wojskowy. W rolę przewodnika wcielił się Pan Dyrektor, który opowiadał o dziejach i osiągnięciach znanych osób, pochowanych w tej niezwykłej nekropolii. W czasie zwiedzania Powązek towarzyszyła nam zaduma nad losami ludzi, których życie splotło się z historią narodu i państwa. Zwróciliśmy uwagę na to, że wielu Polaków angażowało się w walkę o niepodległość oraz krzewienie polskiej kultury. Uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o Polskę, oraz o tych, którzy sławili jej dobre imię w kraju i na świcie.

Drugi dzień wycieczki na początku miał charakter rozrywkowy. Najpierw mierzyliśmy się z intelektualnym wyzwaniem, jakie postawili nam twórcy warszawskiego Escape Roomu. W sześciu pokojach tematycznych łamaliśmy kody, rozwiązywaliśmy zagadki, zmagaliśmy się z  zadaniami, wymagającymi myślenia i współpracy.  Potem przyszedł czas na relaks w warszawskim Centrum Rozrywki „Hulakula” ( bowling, bilard, automaty ). Rozmiary tego miejsca wprawiły nas w zdumienie, a dzięki rozrywce czas upłynął w zawrotnym tempie.

Nie mogliśmy opuścić stolicy, nie pożegnawszy się z Syrenką. Zanim jednak do niej dotarliśmy, odwiedziliśmy ważne dla każdego Polaka miejsca, takie jak: Pałac Prezydencki,  pomnik marszałka Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza,  Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstania Warszawskiego.

Zmęczeni, ale szczęśliwi i spełnieni rozpoczęliśmy powrotną podróż do Malborka.

W czasie drogi usłyszeliśmy kilka konkursowych prezentacji uczniów, rekomendujących Warszawę jako miasto warte odwiedzenia. Bez wątpienia jest to miejsce wyjątkowe, a jego wybór na cel wycieczki w roku 2018 pozwolił nam w sposób szczególny uczcić obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wycieczkę zorganizowała Katarzyna Kruszewska  nauczycielka języka polskiego i historii.

Przewiń do góry strony