Aktualności

EPAS – szkolenie Młodszych Ambasadorów

Listopad obfituje w wydarzenia umożliwiające rozwój uczniów naszej szkoły w różnych kierunkach. Tym razem obraliśmy kierunek „Europa”. W związku z tytułem Szkoły – Ambasadora Parlamentu Europejskiego, Starsi i Młodsi Ambasadorzy programu EPAS postanowili wcielić się w rolę gospodarzy i zaprosić do odwiedzin i współpracy inne szkoły uczestniczące w projekcie.

Gdy na wrześniowym szkoleniu Starszych Ambasadorów w Warszawie pojawił się temat warsztatów dla uczniów – nie było wątpliwości – musimy zorganizować je w Malborku! Naszych koordynatorów z Biura Parlamentu Europejskiego i Centrum Edukacji Obywatelskiej – panią Halinę Wysokińską oraz Mateusza Wojcieszaka – nie trzeba było długo namawiać do realizacji tego pomysłu. Przygotowaliśmy salę, poczęstunek dla uczestników, a opiekunów grup z Redy, Morąga i Tczewa zaprosiliśmy do zwiedzania Zamku Malborskiego z zaprzyjaźnionym przewodnikiem i w miniony wtorek, 27 listopada zrealizowaliśmy wszystkie nasze plany.

Na temat samego szkolenia Młodszych Ambasadorów uczestnicy wypowiadali się następująco:

Dominika:

Uważam te zajęcia za bardzo przydatne i chętnie bym je powtórzyła, jestem bardzo zadowolona z ich przebiegu i cieszę się, że miałam możliwość uczestniczenia w nich.

Klaudia:

Warsztaty, w których uczestniczyliśmy były naprawdę kreatywne i ciekawe. Bardzo szybko się dogadaliśmy z uczniami z różnych szkół, złapaliśmy wspólny język. Mateusz – nasz „szkoleniowiec” – świetnie się z nami dogadywał i wprowadził nas jeszcze bardziej w tematykę Unii Europejskiej. Dzieliliśmy się doświadczeniami, dawaliśmy nowe pomysły, inspiracje. Na pewno pomogło nam to w lepszym zrozumieniu działania takich projektów i tym, jak je prowadzić. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni i z chęcią uczestniczylibyśmy w nich raz jeszcze.

Wiktoria:

Warsztaty, pomimo obaw, wyszły rewelacyjnie! Prowadzący – p. Mateusz świetnie dogadywał się z uczniami naszej szkoły jak i z naszymi gośćmi z Tczewa, Morąga i Redy. Potrafił rozmawiać „naszym językiem” i w pełni nas rozumiał. W ciekawy i szybki sposób potrafił zapoznać ze sobą grupę młodych uczniów, co zapoczątkowało naszą dalszą współpracę. Dyskutowaliśmy na tematy związane z Unią Europejską. Wymienialiśmy się doświadczeniami i pomysłami na rozpowszechnienie działań UE. Warsztaty jak najbardziej udane. Cieszę się, że miałam możliwość uczestniczyć w nich, poznać nowe ciekawe osoby i miejmy nadzieję, że te warsztaty zapoczątkowały wspólną realizację przeróżnych pomysłów związanych z UE pomiędzy szkołami.

Julia:

Dzisiejsze spotkanie bardzo mi się podobało, ponieważ odbyły się w formie zabawy. Myślałam, że to będą jakieś nudne wykłady, ale się myliłam. Poznałam bardzo fajną grupę osób, z którymi się świetnie bawiłam. Najbardziej podobała mi się zabawa z piłką, w której trzeba było zapamiętać, kto do kogo rzucał.

Wiktoria:

Dzisiejsze spotkanie było miłą alternatywą oderwania się od świata książek i nauki. Poprzez zabawy i integrację z osobami z innych szkół, których dotychczas nie znaliśmy, poznawaliśmy świat Unii Europejskiej, który jest dość szeroko przez nas pojmowany. Mimo że szkolenie nie było długie dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o UE i mogłam wymienić się doświadczeniami z innymi.

Adrianna:

Warsztaty moim zdaniem były bardzo ciekawe, ponieważ sposób ich prowadzenia był bardzo fajny. Razem z uczniami z innych szkół mogliśmy się zapoznać, dowiedzieć się, co dzieje się u nich w szkole a także, co moglibyśmy zrobić w ramach projektu.

Serdeczne podziękowania dla p. Haliny Wysokińskiej i Mateusza Wojcieszaka za umożliwienie wciągnięcia Malborka na listę miast, w których odbyły się warsztaty. To dzięki Wam znaleźliśmy się na tej liście razem z Warszawą, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem.

Ogromne słowa uznania dla prowadzącego szkolenie Mateusza Koniecznego, który profesjonalnie i w sposób godny podziwu dla doświadczonych pedagogów potrafił zainteresować na dobre cztery godziny grupę dziewiętnastu nastolatków

Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia przez szkoły uczestniczące w programie EPAS, czyli Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Morąga, Zespół Szkół Ekonomicznych z Tczewa oraz Powiatowy Zespół Szkół w Redzie.

Mamy nadzieję, że to początek dalszej współpracy i wymiany pomysłów.

Starsi Ambasadorzy ZSP 3 w Malborku:

Agnieszka Jeromin

Iwona Krauze

Jan Stawicki

Przewiń do góry strony