Aktualności

Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej

Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej to przedsięwzięcie popularyzacyjno-edukacyjne skierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej – ze starszych klas.

W ramach PTEP odbyły się wydarzenia przybliżające ich uczestnikom podstawowe zagadnienia z dziedziny prawa oraz wymiaru sprawiedliwości. Była to m.in.: wizyta sędziego i radcy prawnego.  Pierwszym gościem, który odwiedził ZSP3 była  P. Barbara Sikorska- reprezentująca Niebieski Parasol Radcy Prawnego.

Na spotkaniu w dniu 19.11.2018r.omawiała z klasą 3A oraz 3 K ochronę dóbr osobistych w dobie cyfryzacji. Uczniowie mogli dowiedzieć się i poszerzyć swoją wiedzę chociażby związaną z tym w jaki sposób można upubliczniać zdjęcia, a także np. jak powinni postępować w sytuacji kiedy są nękani niechcianymi mailami.

Dnia 21.11.2018r. gościliśmy Przewodniczącego Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Malborku – p. Andrzeja Iwanowskiego. Uczniowie klas 3L oraz 3LR mieli przyjemność dowidzieć się jak wygląda trójpodział władzy w Polsce oraz , który sąd czym się zajmuje. Następnie mogli porozmawiać z sędzią o tematach, które ich najbardziej interesowały. Były to min. rozmowy związane z przekroczeniem uprawnień obrony koniecznej, pytania dot. kary śmierci – dlaczego nie ma jej w Polsce oraz zagadnienia związane z Zakładami Karnymi w naszym kraju. np. jak przebiega resocjalizacja więźniów, kto z nich może ubiegać się o warunkowe zwolnienia itp.

Oprócz ww gości w szkole nasi uczniowie z klasy 1AI oraz 3LR udali się do Sądu Rejonowego w Malborku gdzie mieli możliwość uczestniczyć i przyglądać się  sprawą cywilnym podczas posiedzenia z sędzią Jakubem Uzdowskim. Sprawy te dotyczyły ksiąg wieczystych oraz hipotek.

Celem Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej jest budowanie świadomości prawnej oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku instytucji wymiaru sprawiedliwości jako przyjaznych obywatelowi.

Opiekę nad uczniami sprawowały p.Joanna Kapica, p. Ewelina Kępińska- Lipińska oraz

p. Katarzyna Matejuk

Organizatorzy PTEP w szkole: p. Joanna Kapica oraz p. Katarzyna Matejuk

Przewiń do góry strony